Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Αυξάνει τη διαφορά, από τον ΠΑΟ, ο Θρύλος

ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ... ΒΟΛΤΑ, ΠΡΑΣΙΝΟ... ΤΕΛΜΑ, ΚΙΤΡΙΝΟ ΝΑΥΑΓΙΟ

Η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα, βρίσκει τον Ολυμπιακό να αυξάνει την διαφορά από του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό στους 7 βαθμούς.
Στο παιχνίδι που έγινε στην Τρίπολη, ο Ολυμπιακός αφού έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες νίκησε μόνο με 1-0, με πέναλτι του Φουστέρ, τον αξιόμαχο Αστέρα, στην πρώτη εμφάνιση του Δερμιτζάκη στο πάγκο της ομάδας.
Στην Νέα Σμύρνη, ο Μήτρογλου πήγε να κάνει την ζημιά στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Σισέ από τα 11 βήματα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι (για το οποίο φωνάζουν οι άνθρωποι του Πανιωνίου) διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, χάνοντας παράλληλα οι πράσινοι, πολύτιμο έδαφος στην μάχη του τίτλου.
Το "σοκ" της αγωνιστικής ήταν ο διασυρμός της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό Βόλου με 0-4, μέσα στο ΟΑΚΑ.
Το γκολ του Μαζνόφ στο 74ο λεπτό, ήταν η μαχαιριά στη Λάρισα η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την ομάδα του Κάμπου.
Ο ΠΑΟΚ με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να περνάει περίοδο φόρμας, επικράτησε της Ξάνθης με 2-1 στην Τούμπα.
Η Καβάλα μπορεί να κάνει όνειρα Ευρώπης πλέον, μετά το ευρύ 3-0 επί του Ηρακλή. Ο «Γηραιός», ύστερα από αυτή την ήττα, «αγγίζει» την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.
Εργοτέλης και Άρης έμειναν στο «λευκό» 0-0 με πρωταγωνιστές του αγώνα τους δυο τερματοφύλακες του αγώνα.
Τέλος, ο Ατρόμητος πήρε σπουδαίο διπλό στις Σέρρες επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 0-1 ο οποίος και παραμένει στην προ-τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Κέρκυρα-Λάρισα 1-0
(75’ Μαζνόφ)
ΠΑΟΚ-Ξάνθη 2-1
(37’ Αθανασιάδης, 81’ Σαλπιγγίδης-66’ Πόι)
ΑΕΚ-Ολυμπιακός Βόλου 0-4
(12’ Σανκαρέ, 19’ Ούμπιντες, 61’ Μόνχε, 81’ Καπετάνος)
Καβάλα-Ηρακλής 3-0
(66΄ Τόμασιτς, 81΄ Ονουάτσι, +90΄ Πέρτζελ)

17 ΓΚΟΛ: Σισέ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)
9 ΓΚΟΛ: Ονουάτσι (ΚΑΒΑΛΑ), Μιραλάς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
7 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Πάντελιτς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
6 ΓΚΟΛ: Ριέρα (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Γεωργιάδης (ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ), Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ)
5 ΓΚΟΛ: Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Τζιμπούρ (ΑΕΚ), Μπούντιμιρ (ΕΡΓΟΤΕΛΗ΅), Επστάιν (ΚΕΡΚΥΡΑ), Φουστέρ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
4 ΓΚΟΛ: Αναστασάκος, Περόνε (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Λεάλ, Ρομάνο (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Σολτάνι (ΗΡΑΚΛΗΣ), Τσίγκας (ΚΕΡΚΥΡΑ), Μήτρογλου (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ/ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Βιεϊρίνια (ΠΑΟΚ), Ούμπιντες (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ)