Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΖΕΛΙΚΟ

Του Μιχάλη Παπαχριστόπουλου

Κάπως έτσι θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς την χθεσινή ήττα του ΠΑΟ από την Εφές Πίλσεν στην Τουρκία.Εγκλημα... μα φυσικά η εμφάνιση του πρωταθλητή Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο.Για την ακρίβεια ντροπή ήταν η λέξη που χρησιμοποίησε ο κόουτς Ομπράντοβιτς. Οι πράσινοι μπήκαν πολύ νωθρά στο παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας ότι δεν βρίσκονται και στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση αυτήν την περίοδο, γεγονός που φάνηκε και την προηγούμενη αγωνιστική όπου ίδρωσαν να κερδίσουν την Ολύμπια στο ΟΑΚΑ. Αυτό σε συνδυασμό με την καλή μέρα του Βουισιτς και του Ρακόσεβιτς έφεραν τον ΠΑΟ σε πολύ δύσκολη θέση με αποτέλεσμα να σημειώσουν οι πράσινοι τους πρώτους τους πόντους στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Εφές προήγήθηκε ακόμα με 13-0 ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 18 πόντους. Ο Ρακόσεβιτς έκανε ό, τι ήθελε και από κοντά οι Βούισιτς, Γκονλούμ, Νάχμπαρ και Τουνσερί σιγόνταραν. Αντίθετα στον Παναθηνα'ι'κό δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά.Κακές επιθέσεις, χαλάρή άμυνα και μη εφαρμογή αυτών που ζητούσε ο Ζοτς. Η εικόνα όμως ως δια μαγείας άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές στο β ημίχρονο που ξεκίνησε από τη μέγιστη διαφορά των 18πόντων(42-24), άρχιζαν να παίζουν το μπάσκετ που ξέρουν σφίγγωντας την άμυνα τους και κάνοντας ορθές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να ροκανίζουν την διαφορά συνεχώς μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους.Οι πράσινοι με την αυτοπεποίθεση ανεβασμένη άρχιζαν να βελτιώνουν τα ποσοστά ευστοχίας τους και με μπροστάρηδες τους Διαμαντίδη, Σάτο, Φώτση, Βουγιούκα κατάφεραν να τελειώσουν το τρίτο 10λεπτο με τη διαφορά στους 3(59-56). Στο 32' ο Παναθηνα'ι'κός πέρασε μπροστά(60-59) και έκτοτε το παιχνίδι δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά από 5 πόντους. Όλα όμως κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό ή μάλλον...στο τελευταίο δευτερόλεπτο...Στο τελευταίο λεπτο με το σκορ 76-76 ο Θόρντον πηγαίνει στη γραμμή τρων βολών σημειώνοντας μόνο την μία. Ο Διαμαντίδης καταφέρνει και σώζει μια χαμένη επίθεση του ΠΑΟ κάνοντας το σκορ 77-78 με σουτ στην λήξη των 24΄΄ και με 3 δεύτερα να απομένουν. Τάιμ άουτ του Περάσοβιτς και επαναφορά από το κέντρο για τους Τούρκους. Μια καλή άμυνα ήθελαν οι πράσινοι για να αποδράσουν από την Πόλη και να εξασφαλίσουν την πρωτιά υπογράφοντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές που έχουν κάνει... Αντ' αυτού όμως ο Παναθηνα'ι'κός έπαιξε την χειρότερη δυνατή άμυνα με αποτέλεσμα ο Τουντσερί να σημειώσει ένα από τα πιο εύκολα λει απ(!) της καριέρας του σαν σε προπόνηση δίνοντας την νίκη στην Εφές και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.Τιμωρία για την τραγική εμφάνιση του πρώτου μέρους... Η αλήθεια είναιο ότι οι πράσινοι έχουν ελαφρυντικά...Η απουσία των βασικών σέντερ(Μπατιστ-Μαριτς) είναι πολύ σημαντική αλλά ο Βουγιούκας ωστόσο έκανε καταπλικτική δουλειά. Επίσης η έδρα της Εφές είναι παραδοσιακά από τις πιο καυτές στην Ευρώπη, κάτι που φάνηκε και εχθές, και ασ μην ξεχνάμε ότι η Τούρκικη ομάδα έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για την πρόκριση. Είναι γεγονός ότι οι πράσινοι είναι το φαβορί για να περάσουν πρώτοι στην επόμενη φάση με νίκη επι της Μιλάνο την ερχόμενη εβδομάδα στην Αθήνα αλλά...Σε όσο κακή μέρα και να είσαι, όσα αγωνιστικά προβλήματα και να έχεις...δεν γίνεται να εμφανίζεσαι έτσι όπως ο ΠΑΟ του πρώτου ημιχρόνου... Και το χειρότερο είναι ότι πάλι το τριφύλλι παρουσίασε τις ίδιες ''ασθένειες'' που συνηθίζει να εμφανίζει το τελευταίο διάστημα ενώ η βοήθεια των Τέπιτς-Καλάθη παραμένει...ισχνή. Βεβαίως και ο ΠΑΟ παραμένει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, ειδικά όταν καταφέρνει και γυρνά τέτοιες διαφορές ή όταν και στην κακή του μέρα κλέβει τα ματς(Ολύμπια), όμως χρήζει άμεσης βελτίωσης και δουλειάς εκεί που πονάει... Το θέμα είναι αν ο Γκαστόνε θα βρει για άλλη μια φορά τον τρόπο..